Uunituore agrologi Kristiina Rahikainen aloittaa Envitecpoliksella talouslaskennan parissa
- Piia Kattelus-Kilpeläinen

- 12 tuntia sitten
- 2 min käytetty lukemiseen

Kristiina Rahikainen on 33-vuotias, vastavalmistunut agrologi Oulun ammattikorkeakoulusta. Hän valmistui jouluna ja kuvailee itseään “uunituoreeksi agrologiksi”. Alun perin Kristiina on kotoisin Etelä-Savosta.
Kristiinan tausta alalle juontaa lapsuuteen, sillä hänen vanhemmillaan on pieni maatila. Maatilaympäristö onkin vaikuttanut vahvasti siihen, että hän on päätynyt maatalous- ja elintarvikealan pariin. Kristiinalla on useampi aiempi koulutus, mutta hän nostaa erityisesti esiin eläintenhoitajan tutkinnon, josta kiinnostus jatko-opintoihin lähti rakentumaan.
-Pidin agrologi-opintojeni ajalta merkittävänä saavutuksena harjoitteluani, jonka sisällytin määräaikaiseen virkaani ELY-keskuksen tarkastajana. Tehtävän monipuolisuus, vastuu ja tarpeellisuus kasvattivat kutsumustani pyrkiä asiantuntijatehtäviin, muistelee Kristiina.
Envitecpolis tuli tutuksi opintojen kautta
Kristiina kertoo, että Envitecpolis tuli hänelle tutuksi nimenomaan opintojen kautta.
-Meillä oli koulussa kurssi, jossa laadittiin oikealle, toimivalle maatilalle nykytilan analyysi ja kehittämissuunnitelma. Talouden käsittelyyn ja tulevaisuuden budjetteihin käytettiin EnvitecVisio Talous-ohjelmistoa, jota kautta tutustuin Envitecpolikseen ja sen myötä heräsi ajatus Envitecpolikselle hakeutumisesta, kertoo Kristiina.
Työhön hakeutuminen tapahtuikin syyskuussa KoneAgrian messuilla. Kristiina kävi Envitecpoliksen ständillä juttelemassa ja jättämässä yhteystietonsa – ja tässä hän nyt on.
Strategiasuunnittelu ja johtamisen kehittäminen kiinnostavat
Kristiinan roolina on aloittaa talouslaskennan parissa, ja siihen sisältyy myös strategia- ja johtamistyön sivuaminen.
-Tavoitteenani on oppia ymmärtämään maatilayritysten ja elintarviketoimialan talousluvut kokonaisuutena sekä hallita ne hyvin, kertoo Kristiina.
Junior asiantuntijan roolissa hänen tavoitteenaan on vahvistaa talouslaskennan taitoja ja kehittyä asiantuntijaksi.
-Haluan asiantuntijana löytää oman syventymisalueeni ja suuntautua esimerkiksi strategiasuunnitteluun ja johtamisen kehittämiseen, miettii Kristiina.
Joiku ja Kaiku lenkkikavereina tuulettavat mielen
Kristiinalla on kaksi islanninlammaskoiraa: nelivuotias sekä neljän kuukauden ikäinen pentu. Koirien nimet ovat Joiku ja Kaiku.
-Arjen hyvinvoinnin pilarina pidän päivittäistä lenkkeilyä, joka toimii sekä koirien että minun “mielen tuuletuksena”, tunnustaa Kristiina.
Kristiina harrastaa myös paimentamista koiriensa kanssa – ei kilpatasolla, vaan harrastuspohjalta. Hän on käynyt muutamalla lammastilalla harjoittelemassa.
-Tulevaisuudessa olisi hienoa, jos joskus olisi mahdollisuus ottaa omia lampaita tai kesälampaita. Se mahdollistaisi paimennusharrastuksen jatkamisen säännöllisemmin ja vielä syvemmällä tasolla, päättää Kristiina.



